Biblioteka

Pokrycia dachowe

Dodano: czwartek, 07 października 2010 07:33

O wyborze rodzaju pokrycia dachu decydują względy estetyczne, techniczne i cena. Dla rozwiązań konstrukcyjnych dachu bardzo istotny jest ciężar pokrycia; zmianie ulegają przekroje krokwi i łat oraz ich rozstaw. W budownictwie mieszkaniowym stosuje się zarówno pokrycia ciężkie, takie jak dachówki ceramiczne i cementowe, jak i pokrycia lekkie, do których można zaliczyć papy, gonty bitumiczne i blachy dachowe.

Spis treści
» Dachówki ceramiczne
» Dachówki cementowe
» Blachy dachowe
» Pokrycia z papy
» Gonty (dachówki) bitumiczne
» Płytki faliste bitumiczne
» Gonty drewniane
» Płyty z tworzyw sztucznych
» Inne pokrycia
» Folie dachowe wstępnego krycia
   »Pokaż wszystko

Dachówki ceramiczne

W użytku są również płyty faliste bitumiczne i cementowe. Istotny jest również kąt pochylenia połaci dachowej, gdyż większość materiałów pokryciowych można stosować przy określonym dla danego pokrycia minimalnym kącie pochylenia a niekiedy również maksymalnym. Na przekrycia, które mają zapewnić również odpowiednie doświetlenie pomieszczeń i pasaży stosuje się z powodzeniem płyty z tworzyw sztucznych (poliwęglanu litego lub komorowego, zbrojonego poliestru, akrylu) ze względu na lekkość przekrycia i odporność na warunki atmosferyczne.

Typy dachówek:

karpiówka

mnich i mniszka

esówka

romańska

renesansowa

marsylka

flamandzka

Wpływ rodzaju przekrycia na obciążenie konstrukcji więźby dachowej przedstawia poniższa tabela. Dachówki ceramiczne wytwarza się z uszlachetnionej gliny. Mają różne kształty, a przekrój poprzeczny płaski lub wyprofilowany, o różnej głębokości tłoczenia.

Zależnie od technologii produkcji dachówki dzielimy na:

 • tłoczone - wytwarzane w formach,
 • ciągnione - cięte taśmowo z uformowanej uprzednio gliny.

Dachówki ceramiczne są niepalne i odporne na zmiany temperatury. Ich trwałość sięga 100 lat. Zniszczoną dachówkę łatwo jest wymienić bez konieczności wymiany całego pokrycia dachowego. Małe wymiary dachówek sprawiają, że można je łatwo układać na dachach o skomplikowanych kształtach, przy niewielkiej ilości odpadów. Najczęściej układane są dachówki zakładkowe - gdy brzeg jednej dachówki zachodzi na bok drugiej co umożliwia krycie jednowarstwowe. Jedynie dachówki karpiówki układane są na styk i wymagają ułożenia w dwóch warstwach.

Ze względu na kolorystykę dachówki dzielimy na:

 • niebarwione - w naturalnym kolorze wypalonej gliny,
 • barwione w masie (pigmentami) lub powierzchniowo,
 • glazurowane (szkliwione) - pokryte cienką szklistą powłoką, która jest wynikiem podwójnego wypalania,
 • angobowane - pokryte warstwą gliny lepszej jakości, która po wypaleniu tworzy powłokę matową lub półmatową.

Nasiąkliwość dachówek zmniejsza się przez naniesienie powłoki silikonowej.

Ze względu na kształt rozróżniamy wiele rodzajów dachówek, spośród których najczęściej są stosowane trzy wyroby klasyczne:

 • karpiówki - dachówki płaskie produkowane metodą ciągnioną, najczęściej o kształcie prostokąta z krótszą krawędzią z jednej strony zaokrągloną (mogą mieć też zakończenie sześciokątne, łukowe, szpiczaste) o powierzchni gładkiej, chropowatej lub rowkowanej - ułatwiającej spływanie wody deszczowej); krycie dachówką karpiówką można wykonać w dwojaki sposób - w koronkę lub w łuskę. Krycie w koronkę polega na ułożeniu dwóch rzędów dachówek na jednej łacie, z tym że rzędy te są przesunięte względem siebie o połowę szerokości dachówki. Wyższe zaczepienie drugiego rzędu na krawędzi dolnej dachówki, sprawia, że widoczne brzegi obu warstw przesunięte są w pionie o 1/4 ich długości. Krycie w łuskę wymaga dwukrotnego zagęszczenia łat gdyż kolejne rzędy opierają się na oddzielnych łatach, a dachówki w obu rzędach są przesunięte o połowę długości i szerokości. Ze względu na niewielkie wymiary karpiówek można kryć nimi dachy nawet o bardzo skomplikowanych kształtach, nie mniej jednak jest to jedno z cięższych pokryć ceramicznych,
 • holenderki (esówki) - dachówki o przekroju poprzecznym zbliżonym do litery S, produkowane metodą tłoczenia; esówka może być tłoczona jako pojedyncza lub podwójna; odprowadza wodę znacznie szybciej niż dachówki płaskie dzięki rynnowemu zakrzywieniu, a zakład zachodzących na siebie dachówek umożliwia ich szczelne połączenie; dachówki S mają też odwzorowanie w pokryciach cementowych,
 • mnich-mniszka - dachówki te układa się parami, które tworzą wklęsła mniszka (od spodu), oraz układany na mniszce wypukły mnich; mnich-mniszka mogą być zaopatrzone we wpusty i wypusty na krawędziach, które umożliwiają między innymi ułożenie dachówek na dachach o zmiennym kącie nachylenia połaci i znacznie ułatwiają montaż; dachówkę mnich-mniszka można układać na zaprawę, ale obecnie stosuje się już montaż bez użycia zaprawy tzw. "na sucho".

Oprócz tradycyjnych kształtów dachówek produkowane są dachówki nawiązujące do regionalnych wyrobów z różnych części Europy.

Dachówka ceramiczna jest jednym z najcięższych pokryć dachowych; metr kwadratowy waży, zależnie od typu, od 40 do 75 kg. Dlatego pokrycie to wymaga odpowiednio solidnej więźby dachowej, będącej w stanie przenieść wymagane obciążenie. Masywne pokrycie ma też swoje zalety: tłumi odgłosy intensywnych opadów deszczu, jest mniej podatne na uszkodzenia podczas silnych podmuchów wiatru.

Oferta poszerza się również o dachówki wielkoformatowe, których zużycie maleje o około 30% w stosunku do dachówek "zwykłych". Większy też jest rozstaw łat.

Dlaczego warto wybrać dachówki ceramiczne?

 • Dachówkami ceramicznymi można kryć dachy o najbardziej skomplikowanych kształtach i różnym nachyleniu, podczas montażu powstaje niewiele odpadów.
 • Łatwa jest naprawa uszkodzonych fragmentów pokrycia - polega na wymianie uszkodzonych, pojedynczych dachówek.
 • Dachówki ceramiczne są całkowicie niepalne, bardzo dobrze tłumią hałas i dobrze znoszą odkształcenia powodowane zmianami temperatury.
 • Montaż pokrycia nie wymaga odeskowania więźby dachowej.
 • Ze względu na obecność różnych odmian dachówek ceramicznych (np. karpiówka, esówka) oraz różnorodność kolorów i faktur możliwe jest wykonanie oryginalnych i niepowtarzalnych pokryć dachowych.
 • Pokrycia z dachówek ceramicznych są szczelne i bardzo trwałe.

Na co warto zwracać uwagę wybierając dachówki ceramiczne?

 • Należy dokładnie określić ilość potrzebnych elementów - zależy to w dużym stopniu od przyjętego sposobu układania.
 • Jeżeli w projekcie domu przewidziano lżejsze pokrycie dachowe, należy pamiętać o odpowiednim wzmocnieniu więźby.
 • Wybierając dachówkę warto zwrócić uwagę na jednolitość barwy i gładkość powierzchni.
 • Dobrze wykonane pokrycie z dachówek ceramicznych wymaga zastosowania elementów dodatkowych, np. gąsiorów, dachówek wentylacyjnych, okapowych. Należy zwrócić uwagę czy i jakie występują w ofercie producenta.
 • Gwarancja - warto sprawdzić na jaki okres i pod jakimi warunkami jest udzielana.
 • Certyfikaty - producenci dachówek ceramicznych muszą posiadać aprobaty lub certyfikaty budowlane świadczące o tym, że wyrób jest zgodny z obowiązującymi normami.