Biblioteka

Izolacja cieplna dachów i poddaszy

Dodano: poniedziałek, 25 października 2010 10:34

Materiały stosowane do izolacji cieplnej charakteryzują się niską przewodnością cieplną i niską gęstością objętościową.

Spis treści
» Wełna mineralna (skalna)
» Wełna szklana
» Szkło piankowe
» Pianka poliuretanowa
» Pianka krylaminowa
» Wyroby z włókna celulozowego
   »Pokaż wszystko

Wełna mineralna (skalna)

Wełnę mineralną wytwarza się ze skał, przetapiając je na włókna, następnie łączy za pomocą lepiszcza. W kolejnych procesach wełna jest prasowana, formowana i przycinana, w wyniku czego otrzymuje się wyroby o różnej gęstości (która decyduje o właściwościach) i różnych kształtach. Jest niepalna.

 • Płyty z wełny mineralnej produkowane są jako miękkie, półtwarde i twarde; różnią się między sobą gęstością objętościową i odkształceniem pod wpływem obciążenia. Płyty miękkie mają gęstość do 60 kg/m3. Płyty półtwarde 80-120 kg/m3, a twarde w odmianach: 130-180 kg/m3. Płyty z wełny mineralnej przewidziane są do wbudowania w konstrukcję domu. Popularne jest też wykorzystywanie płyt z wełny mineralnej do ocieplania budynków metodą lekką mokrą i lekką suchą. Płyty twarde i półtwarde stosuje się do izolacji podłóg poddaszy użytkowych, stropodachów płaskich, ścian zewnętrznych. Płyty miękkie stosuje się do izolacji podłóg poddaszy nieużytkowych, stropów drewnianych i sufitów podwieszanych (wszędzie tam, gdzie płyty izolacyjne nie są narażone na duże obciążenia), a także ścianek działowych z płyt gipsowo-kartonowych.
 • Maty z wełny mineralnej są produkowane w postaci prostokątnych arkuszy lub rulonów. Mogą mieć powierzchnię dodatkowo pokrytą: siatką z drutu ocynkowanego, folią aluminiową, siatką z drutu ocynkowanego i folią aluminiową, welonem szklanym. Maty produkowane są najczęściej o grubościach od 20 do 120 mm i długości (zależnej od grubości) od 200 do 900 cm. W budownictwie mieszkaniowym stosuje się je do izolacji podłóg poddaszy nieużytkowych, podłóg na legarach, dachów krokwiowych. Ze względu na kierunek włókien płyty i maty dzieli się na:
  • zwykłe, w których włókna układają się równolegle lub chaotycznie w stosunku do głównej powierzchni,
  • lamelowe, w których włókna układają się prostopadle do głównej powierzchni; mają większą wytrzymałość na rozwarstwienie i stosowane są przede wszystkim przy ocieplaniu ścian metodą lekką mokrą.
 • Filce z wełny mineralnej są to elastyczne płaskie wyroby z włókien mineralnych (hydrofobizowanych lub nie) połączonych lepiszczem organicznym. Są produkowane w postaci rulonów o powierzchni niewykończonej lub wykończonej jednostronnie folią aluminiową albo welonem szklanym. Stosuje się je przede wszystkim do izolowania poddaszy. Do izolacji ścian się nie nadają. Otuliny z wełny mineralnej przeznaczone są do izolacji cieplnej rur. Mogą mieć płaszcz zewnętrzny z folii aluminiowej zbrojonej siatką szklaną.
 • Płyty warstwowe z rdzeniem z wełny mineralnej oklejonej obustronnie ocynkowaną blachą stalową, pokrytą powłoką ochronną (poliestrową, z plastisolu itp.) stosuje się jako elementy ścienne do budowy magazynów, warsztatów, garaży, domków letniskowych, kiosków oraz do ocieplania istniejących obiektów.
 • Wełna mineralna luzem i w postaci granulatu - stosowana jako izolacja termiczna trudno dostępnych przestrzeni stropów pod poddaszem nieużytkowym, stropodachów wentylowanych, szczelin w układach ścian trójwarstwowych, podłóg na legarach. Granulat wysypuje się i rozprowadza (podłogi) lub wtłacza (ściany).

Wełna szklana

Wytwarza się ją z włókien szklanych i w porównaniu z wełną mineralną ma znacznie mniejszą gęstość 12-20 kg/m3 oraz wysoką elastyczność. Cechy te decydują o głównym zastosowaniu wełny szklanej do ocieplenia dachów na poddaszach użytkowych. Ma podobną ciepłochronność jak wełna mineralna, a dzięki hydrofobizacji wykazuje ograniczoną chłonność wilgoci. Najczęściej wykorzystywana jest w postaci:

 • maty poddanej kompresji na czas transportu i przechowywania co znacznie zmniejsza jej objętość. Po rozpakowaniu samoczynnie powraca do pierwotnych wymiarów. Maty mogą być również pokryte warstwą folii aluminiowej odbijającej promieniowanie cieplne, papierem bitumowanym lub siatką wzmacniającą z włókna szklanego. Stosuje się je do izolacji dachów stromych (poddaszy), stropów, ścian szkieletowych;
 • płyty produkowanej głównie z wełny szklanej o większej gęstości i stosowanej do izolacji ścian metodą lekką suchą, wypełnienia ścian szkieletowych, izolacji stropodachów;
 • maty lamelowej składającej się z kawałków nasyconej żywicą wełny szklanej (lameli) oklejonych papierem impregnowanym albo folią aluminiową zbrojoną siatką szklaną. Stosuje się je do izolacji cieplnej rur, podgrzewaczy wody, kotłów i zbiorników;
 • granulatu z wełny szklanej, który stosuje się do izolacji cieplnej przestrzeni trudno dostępnych (dachy skośne, szczeliny ścian warstwowych), elementów instalacji, podłóg i stropów poddaszy.

Dlaczego warto wybrać izolację z wełny?

 • Jest niepalna, można stosować ją w miejscach o podwyższonej temperaturze.
 • Jest materiałem paroprzepuszczalnym - umożliwia usuwanie nadmiaru pary wodnej.
 • Nie podlega korozji biologicznej, nie poddaje się grzybom i pleśni.
 • Elementy są elastyczne, łatwo je dopasować do wybranego miejsca.
 • Przygotowanie elementów o nietypowych kształtach jest proste, do cięcia wełny nie są konieczne wyspecjalizowane narzędzia.

Na co warto zwracać uwagę wybierając izolację z wełny?

 • Przeznaczenie określonego rodzaju elementów np. płyt do izolacji stropów nie należy układać w ścianach.
 • W miejscach o podwyższonej ognioodporności należy stosować wełnę o mniejszej gęstości.
 • Sposób mocowania na ścianach zewnętrznych.
 • Kształtki z wełny mineralnej powinny mieć odpowiednie aprobaty lub certyfikaty budowlane świadczące o tym, że wyrób jest zgodny z obowiązującymi normami.

Szkło piankowe

Powstaje przez spienienie roztopionego szkła. Jest odporne na działanie związków chemicznych i korozję biologiczną. Występuje w dwóch odmianach: jako szkło piankowe czarne i białe. Szkło piankowe czarne, dzięki zamkniętej strukturze porów i niewielkiej gęstości objętościowej (140 kg/m3), ma lepsze właściwości izolacyjne. Jest materiałem niepalnym, stosowanym na przegrody ogniowe. Podczas pożaru nie wydziela gazów toksycznych. Szkło piankowe białe o otwartej strukturze porów i gęstości objętościowej 300 kg/m3 ma znacznie gorsze właściwości izolacyjne i większą nasiąkliwość. Oba rodzaje szkła piankowego występują na rynku w postaci płyt.

 • Płyty ze szkła piankowego czarnego (Vitropian) mogą być stosowane do izolacji ścian, stropów i stropodachów. Muszą być układane na lepiku asfaltowym bez wypełniacza na gorąco. Nie mogą być układane na zaprawie cementowej.
 • Płyty ze szkła piankowego białego można stosować tylko do izolacji stropodachów wentylowanych i stropów poddaszy.