Okna i świetliki dachowe

Okna połaciowe są najczęściej drewniane (z drewna sosnowego lub świerkowego), sporadycznie - z tworzywa sztucznego. Ościeżnice i skrzydła wykonywane są z drewna klejonego warstwowo, fabrycznie impregnowanego.

Okna i świetliki dachowe

Od strony zewnętrznej okna są zwykle zabezpieczone okładziną z blachy aluminiowej lub miedzianej, odporną na działanie promieniowania UV. Okna najczęściej są wyposażone w nowoczesne okucia obwiedniowe, łączące skrzydło z ościeżnicą, umożliwiające ryglowanie skrzydła w ościeżnicy na całym obwodzie (w kilku punktach). Najczęściej spotykane są tzw. okna klapowo-obrotowe ze skrzydłem obracającym się w połowie lub w 1/3 do 2/3 swej wysokości.

Skrzydło zamocowane jest do specjalnych prowadnic, a niesymetrycznie umieszczone mocowanie znacznie ułatwia obsługę okna. Rozwiązanie to jest coraz częściej stosowane przez producentów okien dachowych. Pozostałe typy okien dachowych to: okna klapowe (skrzydło mocowane do górnej krawędzi ramy), przesuwne (otwierane w lewo lub prawo - równolegle do połaci), balkon dachowy (wysuwana dolna rama pełniąca funkcję balustrady) i wyłaz dachowy.

Okna połaciowe mogą być montowane w dachach o różnych kątach pochylenia połaci i różnych typach pokrycia dachowego; trzeba tylko zastosować odpowiedni kołnierz uszczelniający dostosowany do rodzaju pokrycia. Występuje on w dwóch wersjach: do pokryć falistych (blacha falista, płyty faliste) oraz płaskich (blacha płaska, papa, łupek).

Producenci oferują na ogół okna w naturalnym kolorze drewna, na zamówienie malowane na inne kolory. Również blachy zabezpieczające mogą być kolorowe. Nie zawsze możliwe jest wykonanie okna o nietypowych wymiarach (na ogół tylko przy większych zamówieniach).

Wyłazy dachowe są to okna połaciowe rozwieralne, zaprojektowane na potrzeby dekarzy i kominiarzy, przeznaczone z reguły do poddaszy nieużytkowych. Mogą być wyposażone w blokadę uniemożliwiającą samoczynne zamknięcie się podczas prac na dachu.

Zalety stosowania okien dachowych

  • Doświetlenie poddasza.
  • Możliwość zastosowania kolektorów słonecznych, jako dodatkowego źródła energii.
  • Możliwość automatycznego odprowadzenia dymu.

Świetliki dachowe

Świetliki dachowe służą do oświetlania światłem dziennym pomieszczeń usytuowanych pod dachem. Świetliki otwierane mogą być też wykorzystane do wentylacji grawitacyjnej. Składają się z podstawy, konstrukcji nośnej pod wypełnienie oraz wypełnienia. Podstawa i konstrukcja nośna wykonane są z kształtowników aluminiowych (naturalnych, anodowanych, malowanych) lub stalowych (nierdzewnych, ocynkowanych lub lakierowanych proszkowo), PVC albo poliestru zbrojonego włóknem szklanym.

Wypełnienie stanowią płyty z poliwęglanu (lite, jedno-, dwu-, trój- albo czterokomorowe, faliste, trapezowe), płyty akrylowe lub poliestrowe zbrojone włóknem szklanym (jedna albo dwie powłoki). Płyty są przezroczyste bezbarwne, mleczne, przydymione albo kolorowe: brązowe, zielone, niebieskie, grafitowe. Przepuszczalność światła dla płyt bezbarwnych wynosi 75-83%, dla płyt kolorowych jest mniejsza (25-50%).

Świetliki dzielimy na:

  • liniowe modułowe (pasma świetlne) - biegnące wzdłuż dachu; składają się z powtarzalnych elementów o przekroju najczęściej łukowym lub trójkątnym,
  • punktowe-piramidowe albo kopułkowe ustawione na podstawie kwadratowej, prostokątnej, wielokątnej, kołowej.

Świetliki mają podstawę profilowaną, z kołnierzem przystosowanym do różnych typów pokrycia dachowego. Dostępne są świetliki o podstawach prostych (do dachów płaskich) i skośnych (do dachów pochyłych). W skład wyposażenia wchodzą odpowiednie uszczelki. Jako wyposażenie dodatkowe oferowane są mechanizmy pneumatycznego lub elektrycznego otwierania.

opr.: Redakcja
zdjęcie: Fakro

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT