Biblioteka

Adaptacja poddasza - stawianie ścianek działowych

Dodano: środa, 06 sierpnia 2014 11:24

Praktycznie każde poddasze dzielimy na mniejsze pomieszczenia, niezbędne są więc ścianki działowe. Bez konsultacji z konstruktorem, można stawiać tylko bardzo lekkie szkieletowe ścianki z poszyciem z pojedynczym poszyciem z płyt gipsowo-kartonowych.

Wykonanie czegokolwiek cięższego - ścianek murowanych, a nawet szkieletowych z cięższym poszyciem, np. z podwójnej warstwy płyt g-k albo drewnopochodnych - powinien zaaprobować specjalista. Istotna jest nie tylko masa ścianki, ale również to, czy jest ona ustawiona podłużnie czy poprzecznie do belek stropowych (elementów nośnych). W pierwszym przypadku, całe obciążenie przejmuje 1 lub 2 belki, w drugim zaś kilka.

Wiele osób nie chce stosować ścianek szkieletowych, bo mają opinię źle izolujących od dźwięków i podatnych na uszkodzenia. Ta niechęć jest uzasadniona, jednak tylko w przypadku typowego wykonania. Podwójna ścianka szkieletowa może mieć parametry akustyczne nawet lepsze niż typowe ścianki murowane. Sposobem na niską wytrzymałość płyt poszycia jest z kolei wykonanie go nie ze zwykłych płyt g-k, lecz drewnopochodnych.

Konstrukcja ścianki szkieletowej o bardzo dobrej izolacyjności akustycznej

Sposób poprawienia izolacyjności akustycznej ścianki murowanej, np. oddzielającej łazienkę od sypialni

Przy zbliżonej cenie, płyty drewnopochodne są nawet bardziej odporne niż tynk. Nie zrobimy w nich więc przypadkowo dziury po uderzeniu wnoszonym na strych meblem. Na płycie drewnopochodnej można też bez problemu, nie robiąc dodatkowych wzmocnień, powiesić ciężką półkę czy szafkę. Gładkie płyty, takie jak mfp, nadają się przy tym od razu do malowania.

Jarosław Antkiewicz