Biblioteka

Gotowe systemy rynnowe - oferta, wybór, montaż

Dodano: piątek, 18 listopada 2011 14:52

Gotowych systemów rynnowych jest wiele: z tworzywa sztucznego, stali, aluminium, miedzi. Choć ich montaż nie jest skomplikowany, wymaga dużej staranności, aby elewacjom nie groziły zacieki, a ścianom - zawilgocenie.

Spis treści
» Co znajdziemy na rynku?
» Wybieramy rynny
» Montaż orynnowania
   »Pokaż wszystko

Potocznie na system odprowadzania wody z dachu mówi się "rynny". Tymczasem rynny to tylko elementy poziome, które montuje się wzdłuż okapu. Woda spływa przez rury spustowe - czasem do specjalnego zbiornika.

Do mocowania i łączenia rynien i rur spustowych używa się wpustów, kolanek, obejm, trójników, rynhaków i muf. Najlepiej kupić je w komplecie od jednego producenta, aby nie było problemów z ich doborem, a potem montażem.

Odradzamy montowanie rynien samodzielnie - lepiej poprosić znajomego dekarza, a jeśli takiego nie mamy - poszukać przez Stowarzyszenie Dekarzy albo popytać tych, którzy ostatnio montowali lub wymieniali rynny; zawsze też prośmy o referencje i informacje o wykonanych projektach.

Co znajdziemy na rynku?

System rynnowy powinien być wykonany z materiałów odpornych na ulewny deszcz, zamarzający śnieg i zmiany temperatury. Powinien także pasować do stylistyki domu i harmonizować z kolorem elewacji, pokrycia dachu i stolarki okiennej.

Orynnowanie z PVC

Swoją popularność zawdzięcza niskiej cenie i trwałości. Rynny z PVC są odporne na korozję, więc można je stosować w regionach, gdzie występują kwaśne deszcze szkodliwe dla metali oraz słone bryzy i dymy przemysłowe.

Rury produkuje się z PVC barwionego w masie, dzięki czemu nie są na nich widoczne zarysowania spowodowane np. przez gałęzie. Orynnowania z PVC można więc stosować w domach otoczonych drzewami i krzewami.

Orynnowania z PVC montuje się szybko i łatwo dzięki specjalnym zatrzaskom oraz uszczelkom i nie trzeba do tego specjalistycznych narzędzi. Elementy produkuje się w wielu kolorach, więc nietrudno je skomponować z pokryciem dachu i elewacją. Można je stosować zarówno na prostych, jak i skomplikowanych dachach, nawet z krawędziami łukowymi. Nie wymagają odnawiania.

Wadą PVC jest znaczna rozszerzalność termiczna. Aby rynny i rury mogły swobodnie rozszerzać się i kurczyć wraz ze zmianami temperatury, a przy tym połączenia zachowywały szczelność, łączy się je specjalnymi gumowymi uszczelkami z EPDM i uchwytami (w razie konieczności połączenia można rozmontować i zmontować powtórnie).

W temperaturze poniżej 10°C PVC staje się kruche i może pękać wskutek uderzeń zlodowaciałego śniegu. Pod wpływem słońca PVC może natomiast zmieniać kolor, dlatego do domów silnie nasłonecznionych lepiej wybrać orynnowanie w jasnym kolorze, dzięki czemu będzie się mniej nagrzewać i wolniej płowieć; jeśli takie orynnowania nie pasuje do kolorystyki elewacji, warto wybrać rynny, które są jasne wewnątrz.

Montaż. Rury spustowe z PVC mają połączenia kielichowe (koniec jednego elementu wsuwa się w kielich drugiego) lub też łączy się je za pomocą muf. Szeroka zakładka kielicha zapewnia szczelność bez dodatkowych uszczelek.

Rynny i rury spustowe mocuje się hakami i obejmami. Najczęściej są to elementy wykonane w całości z tworzywa sztucznego, ale stosuje się również stalowe z powłoką PVC.

Rynny łączy się na złączki i zapinki z uszczelką gumową, połączenia zatrzaskowe z uszczelką lub na klej.

Trwałość. 40-50 lat.

Orynnowania ze stali powlekanej lub lakierowanej

Jest równie popularne jak orynnowania z PVC. Jest odporne na uszkodzenia mechaniczne: pod wpływem uderzenia częściej się odkształca, niż pęka, a odkształcone łatwiej naprawić niż pęknięte.

Pod wpływem zmian temperatury elementy stalowe rozszerzają się tylko nieznacznie i dobrze znoszą zarówno niską, jak i wysoką temperaturę. Orynnowanie ze stali powlekanej lub lakierowanej jest zatem odpowiednie do domów budowanych w rejonach o obfitych opadach śniegu, a także w miejscach silnie nasłonecznionych.

Rodzaje i kolory powłok ochronnych mogą być różne (patrz ramka wyżej).

Rynny ze stali powlekanej lub lakierowanej nadają się do każdego typu pokrycia.

Mają wady: podatność na korozję - w miejscach uszkodzeń powłoki ochronnej, o co nietrudno w czasie transportu lub montażu, dlatego kupując, zwróćmy uwagę, czy rynny i rury spustowe są zabezpieczone specjalną folią, którą usuwa się dopiero podczas układania orynnowania. Zarysowania powłoki są widoczne na powierzchni elementów systemu orynnowania.

Powłoki rynien ze stali

Elementy orynnowań stalowych mogą być malowane farbami, lakierowane lub powlekane tworzywem sztucznym. Powłoki zwiększają trwałość orynnowania, gdyż sama stal wystawiona na działanie tlenu, wody i zanieczyszczeń byłaby narażona na korozję. Rodzaj powłoki odpowiada także za trwałość koloru i połysk rynien. Choć w sprzedaży dostępne są systemy powlekane czterema, a nawet ośmioma warstwami, to warto wiedzieć, że ważna jest nie liczba powłok, lecz dokładność ich nałożenia, równomierna grubość warstw oraz stopień ich związania z podłożem.

Powłoki poliestrowe. Najtrwalsze i najgrubsze; zapewniają gładkość powierzchni, są odporne na korozję i zanieczyszczenia atmosferyczne, a także na wysoką temperaturę i zginanie (na przykład podczas wyginania haków).

Powłoki poliuretanowe (pural). Odporniejsze od poliestrowych na odbarwianie i korozję oraz działanie czynników chemicznych.

Plastisol. Zabezpiecza przed działaniem czynników atmosferycznych i zapewnia gładkość powierzchni. Dzięki niemu kolor nie płowieje. Są to powłoki najmniej trwałe, ale za to najtańsze.

Podczas montażu orynnowania powłoki trzeba chronić przed zarysowaniem, a podczas eksploatacji często sprawdzać, czy nie pojawiły się uszkodzenia, które mogą powstawać wskutek zsuwania się zlodowaciałego śniegu, uderzeń gałęzi, kasztanów, żołędzi lub szyszek. Zarysowania trzeba jak najszybciej wyczyścić i pokryć specjalnym lakierem.

Wielowarstwowe powłoki zapewniają rynnom trwałość nawet na 30-40 lat. Orynnowania renomowanych firm mają powłoki ochronne na wszystkich elementach, łącznie z ryhakami i obejmami. Zaś inni producenci oferują tak zabezpieczone tylko rynny i rury spustowe.

Powłoki są niezbędne na rynnach stalowych. Nie wymagają ich orynnowania miedziane, tytanowo-cynkowe, cynkowe i ze stali szlachetnej (nierdzewnej).

Do zamontowania stalowych rynien i rur spustowych potrzebne są specjalistyczne narzędzia, sam montaż też nie należy do najłatwiejszych.

Uwaga!
W części systemów rynnowych ze stali tylko podstawowe elementy są z materiałów najlepszej jakości, a haki, obejmy czy złączki - już nie. Tylko u renomowanych producentów wszystkie elementy systemu są ze stali tej samej jakości i pokrywane są jednolitymi powłokami ochronnymi, ale są droższe.

Montaż. Wszystkie elementy spina się złączkami lub klamrami wyposażonymi w uszczelki. Montaż ułatwia specjalna zatrzaskowa konstrukcja haków rynnowych i ściennych.

Trwałość. Około 50 lat.

Orynnowania z aluminium

Mniej popularne orynnowania, choć odporniejsze na uszkodzenia od orynnowania z PVC i odporniejsze na korozję od stalowych. Rury i rynny są gładkie, dzięki czemu woda szybko z nich spływa. Specjalistyczna ekipa może przygotowywać rynny i rury na placu budowy, dzięki czemu elementy mogą być bardzo długie - nawet 25-metrowe. Powstaje przy tym mała ilość odpadów, a dzięki zredukowaniu liczby połączeń nie trzeba stosować łączników. Wykonywanie orynnowania na budowie przez specjalistyczną ekipę zmniejsza ryzyko popełnienia błędów.

Orynnowania z aluminium są dostępne w wielu kolorach.

Wadą tych systemów jest pracochłonna obróbka (docinanie elementów, wycinanie otworów na rury spustowe i doginanie łączników). Montaż wymaga dużej staranności, a do łączenia trzeba używać specjalistycznych złączek umożliwiających odkształcanie się aluminium pod wpływem zmian temperatury. Z aluminium nie produkuje się elementów o niewielkich średnicach przeznaczonych na małe dachy. Wadą jest też wysoka cena.

Montaż. Elementy aluminiowego systemu rynnowego można łączyć na zakład, nitować i kleić, ale bardzo często rynny aluminiowe wykonuje się w technologii ciągłej na giętarkach, bezpośrednio na placu budowy.

Trwałość. Do 100 lat.

Orynnowania z miedzi

Mniej popularne, choć mają wiele zalet: są odporne na korozję (dzięki naturalnej patynie, która nadaje miedzi szlachetny wygląd) i bardzo trwałe.

Wady: ze względu na zjawisko elektrokorozji rynien miedzianych nie można łączyć z pokryciem z blachy stalowej ocynkowanej ani aluminiowej: nadaje się na dachy kryte blachą miedzianą, dachówką lub papą. Orynnowania z miedzi są drogie.

Montaż. Miedziane elementy rynien łączy się na zakład i lutuje. Stosuje się także łączenie spoiwem poliuretanowym. Lutowanie wymaga wprawy, dlatego orynnowania z miedzi powinien układać doświadczony fachowiec.

Trwałość. Do 300 lat.