Biblioteka

Pokrycia dachowe

Dodano: piątek, 12 listopada 2010 11:22

Miniona zima była prawdziwym sprawdzianem dla każdego dachu - znaczne ilości długo utrzymującego się śniegu mogły spowodować jego uszkodzenia. Warto zlecić kontrolę fachowcom i wykonać ewentualne prace remontowe jeszcze przed mrozami.

Naprawa przecieków

Niekiedy miejsca ewentualnych nieszczelności można znaleźć, oglądając dach od strony poddasza. Jeżeli konieczna będzie naprawa, trzeba zaplanować ją na taki okres, by w robotach nie przeszkodziła pogoda. Niewielkie uszkodzenia i pęknięcia można naprawić silikonem dekarskim. Większe naprawia się przez wymianę elementów. Na dachach krytych
papą można wykonać miejscowe naprawy przez nałożenie łatek w miejscu przecieku i przyklejenie ich lepikiem. Stosuje się też odnawianie powłoki bitumicznej przez tzw. smołowanie pokryć z papy, a w razie licznych uszkodzeń - przykleja się kolejną jej warstwę.

W trakcie eksploatacji pokrycia dachowe starzeją się i ulegają uszkodzeniom mechanicznym powstałym na skutek np. zsuwania się zlodowaciałego śniegu, chodzenia po dachu (kominiarze, instalatorzy anten), rozszczelnienia dylatacji technicznych, odkształcenia obróbek blacharskich na stykach z tynkiem oraz połączeń między elementami obróbek. Sposoby naprawy dobiera się zawsze do rodzaju pokrycia.

Dachówki ceramiczne i cementowe

Wymiana uszkodzonych dachówek nie jest skomplikowana. Podczas usuwania dachówek mocowanych do łat gwoździami lub tych zahaczanych o łaty, sąsiednie dachówki z wyższego rzędu trzeba unieść i podłożyć pod nie kliny. Podczas wyjmowania uszkodzonej dachówki zakładkowej (z zamkami na krawędziach), trzeba też podważyć dachówkę sąsiednią z tego samego rzędu. Po usunięciu uszkodzonych dachówek montuje się nowe. Wymieniane dachówki mogą się różnić odcieniem od starych.

Z doborem kształtu dachówek zwykle nie ma problemu (chyba że dach jest bardzo stary), ale dobranie identycznego odcienia może się okazać kłopotliwe. Dla wyeliminowania wyróżniających się plam z nowych dachówek można wtedy rozebrać większą część pokrycia i wymieszać stare dachówki z nowymi.

Blachodachówki

Aby zdemontować uszkodzone arkusze blachy, odkręca się wszystkie mocujące je wkręty, a także wkręty usytuowane w dolnej części arkusza położonego nad uszkodzonym fragmentem i te przytrzymujące arkusz z prawej strony. Następnie uszkodzone arkusze wysuwa się spod nieuszkodzonych. Trzeba to robić bardzo ostrożnie, aby nie porysować ich powłoki. Nowe arkusze wsuwa się pod stare - delikatnie je odchylając. Nowe wkręty mocujące umieszcza się w innych miejscach niż poprzednio.

Gonty bitumiczne i pokrycia z papy

To pokrycia, które ulegają zniszczeniom na skutek uszkodzeń mechanicznych, do których może dojść np. przy odśnieżaniu dachu. Pokrycia te z biegiem lat wymagają napraw także
ze względu na pojawiające się rozszczelnienia dylatacji technicznych, a także nieszczelności (gonty najszybciej mogą się odklejać w koszach, wokół kominów i okien połaciowych)
i odkształcenia obróbek blacharskich. Naprawy wykonuje się z zastosowaniem mas szpachlowych asfaltowo-kauczukowych, uszczelniaczy dekarskich, a także plastycznych mas i klejów bitumicznych.

Wymiana pokrycia w całości

Takie przedsięwzięcie należy zaplanować odpowiednio do sposobu zagospodarowania poddasza. Dach nad poddaszem adaptowanym na cele mieszkalne wymagać będzie ocieplenia, nad poddaszem nieużytkowym - nie. Jeśli dach będzie ocieplany, należy zapewnić wentylację przestrzeni pod pokryciem, aby zagwarantować odpływanie stamtąd wilgoci, która może się tam dostawać przez rozmaite nieszczelności. Uwaga! Nowe pokrycie nie może nadmiernie obciążać konstrukcji dachowej. Oceny jej wytrzymałości na inne niż dotychczas obciążenia powinien dokonać doświadczony inżynier budowlany (konstruktor). Zamiast pokrycia z papy - blachodachówka, płyty bitumiczne lub gont bitumiczny. Na dachach krytych papą można - bez zdejmowania starego pokrycia, układać blachodachówkę oraz bitumiczne płyty faliste. Na istniejącym pokryciu przybija się wzdłuż krokwi kontrłaty (grubości 3-4 cm), a na nich - łaty w rozstawie dostosowanym do wielkości płyt (najczęściej 35-50 cm).

Łaty i kontrłaty powinny być zaimpregnowane przeciw grzybom i owadom. Do ich mocowania należy używać gwoździ ocynkowanych. Na pokryciu z papy można też układać gonty bitumiczne (pod warunkiem, że nie jest pofałdowana). Mocuje się je mechanicznie, po czym ulegają one tzw. samowulkanizacji, czyli sklejają się nawzajem pod wpływem promieni słonecznych. Zamiast blachy - dachówka. Zamiana pokrycia lekkiego (np. z blachy stalowej) na ciężkie, jakim jest dachówka ceramiczna może wymagać wzmocnienia więźby, jeśli tak zdecyduje konstruktor oceniający jej nośność i stopień zużycia. Łaty i kontrłaty muszą zostać zdemontowane bez względu na stan techniczny, bo ich rozstaw trzeba dostosować do nowego pokrycia.

opr.: Redakcja
zdjęcie wprowadzające: Marma