Biblioteka

Folie i membrany wstępnego krycia

Dodano: wtorek, 26 października 2010 11:22

Folie i membrany wstępnego krycia chronią poddasze przed podwiewanymi pod pokrycie deszczem i śniegiem oraz powstającymi pod pokryciem skroplinami. Współdziałając z systemem wentylacji dachu lub jego pokrycia, umożliwiają ponadto wydostanie się pary wodnej z konstrukcji dachu i jego termoizolacji.

Dzięki współdziałaniu tych dwóch grup izolacji woda ma ograniczony dostęp do dachu, ale może go swobodnie opuścić, gdy się w nim znajdzie. Stosowanie folii wstępnego krycia i membran wstępnego krycia powinno być skorelowane ze sposobem wentylowania dachu.

FWK (folie wstępnego krycia)

Folie o niskiej paroprzepuszczalności, stosowane jako uszczelnienie pod pokrycia układane na łatach, wymagające wentylowania przestrzeni między folią a termoizolacją (tzw. dach wentylowany); w dachu z tymi foliami powinny być dwie szczeliny wentylacyjne - jedna pod pokryciem, a druga pod FWK.

 • FWK paroszczelne - produkty o bardzo niskiej paroprzepuszczalności, przeznaczone do stosowania pod blachy układane w dachach niewentylowanych.
 • FWK paroprzepuszczalne - popularne folie zbrojone lub folie z zatopioną tkaniną o paroprzepuszczalności dochodzącej do 40 g/m² na dobę, co odpowiada Sd ≤ 1 m; (im niższa wartość Sd, tym więcej pary wodnej przepuszcza membrana).

MWK (membrany wstępnego krycia)

Są to materiały wysokoparoprzepuszczalne o Sd < 0,1 m, przepuszczają w ciągu doby ponad 1000 g pary wodnej na m2, w temperaturze 23-25°C i przy 85% wilgotności powietrza.

Nazywane są potocznie membranami dachowymi podobnie jak membrany na dachy płaskie zastępujące papy wierzchniego krycia); ich główną zaletą jest to, że można je ułożyć bezpośrednio na termoizolacji (na styk), co eliminuje szczelinę nad termoizolacją; taki dach jest osuszany nie przez dwie, lecz przez jedną szczelinę znajdującą się pod pokryciem i nazywamy je dachem niewentylowanym z pokryciem wentylowanym.

 • MWK lekkie - o mniejszej gramaturze i mniejszej wytrzymałości, mają różną, ale wysoką paroprzepuszczalność.
 • MWK ekrany - grupa membran o gramaturze od 160 g/m², podwyższonej trwałości i wytrzymałości mechanicznej oraz wysokiej paroprzepuszczalności (Sd ~0,02 m, czyli 1300–2000 g/m² na dobę w temperaturze 23ºC i przy 85% wilgotności powietrza). Folie te są wyróżnione jako oddzielna grupa ze względu na bardziej uniwersalne zastosowanie.

Skuteczność działania membran dachowych zależy od ich właściwego ułożenia. To fachowy montaż decyduje o tym, czy membrany będą mogły należycie spełniać swoje funkcje.

MWK zabezpieczają konstrukcję i termoizolację dachu przed podwiewaną pod pokrycie wodą opadową, a także przed przeciekami lub wodą skraplającą się pod pokryciem dachowym. W razie uszkodzenia pokrycia oraz w trakcie prac dekarskich spełniają rolę tymczasowego zabezpieczenia przed opadami. Dodatkowo stanowią osłonę przed kurzem i pyłami w czasie długoletniej eksploatacji dachu.

Właściwie ułożone ograniczają niebezpieczne dla drewnianej konstrukcji dachu i termoizolacji skutki kondensacji pary wodnej. Ponieważ wilgotna termoizolacja nie spełnia swoich funkcji i powoduje nadmierne zużycia energii na ogrzewanie domu, a przeciekający lub zawilgocony dach zagraża pozostałym elementom budynku, można przyjąć, że właściwie ułożone membrany dachowe w znaczącym stopniu ograniczają zużycie energii i przedłużają życie całemu budynkowi.

Rodzaje, właściwości i zastosowanie izolacji stosowanych jako warstwy wstępnego krycia


FWK
folie wstępnego krycia
(niskoparoprzepuszczalne)
MWK
membrany wstępnego krycia
(wysokoparoprzepuszczalne)
folie paroszczelne folie paroprzepuszczalne membrany lekkie ekrany
Właściwości
 • przepuszczają niewielkie ilości pary wodnej, dlatego nie mogą stykać się z ociepleniem dachu;

 • pomiędzy materiałem termoizolacyjnym folią konieczne są powietrzne szczeliny wentylacyjne, z których nadmiar wilgoci będzie odprowadzany, by nie powodował zawilgocenia konstrukcji dachu
 • nie stanowią bariery dla pary wodnej, mogą więc bezpośrednio dotykać izolacji cieplnej, bo nawet wtedy nie spowodują zawilgocenia konstrukcji dachu ani izolacji;

 • nie trzeba nad nimi zostawiać szczeliny wentylacyjnej
 • Zastosowanie
 • w dachach z poddaszem nieużytkowym, w których przestrzeń nad ocieplonym stropem jest wentylowana;

 • w nieocieplanych dachach budynków gospodarczych, magazynowych, przemysłowych itp., czyli wszędzie tam, gdzie ze względu na funkcje dachu i jego prosty kształt nie jest potrzebna wysoka paroprzepuszczalność izolacji wiatrochronnej i wodochronnej, a jednocześnie ważne są dwie jej cechy: wysoka wytrzymałość i niski koszt
 • w dachach niewentylowanych o pokryciu wentylowanym ułożonym na łatach


 • opr.: Joanna Dąbrowska
  zdjęcie wprowadzające: Fakro