Biblioteka

Montaż podbitki dachowej

Dodano: czwartek, 27 listopada 2014 13:08

Podbitka dachowa, zwana też podsufitką, to zabudowa okapu, której zadaniem jest chronić krokwie i folię dachową przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi oraz ptakami i owadami. Ponadto to element, który wpływa na walory wykończeniowe dachu.

Deski oraz panele można prowadzić wzdłuż okapu lub poprzecznie do niego. Przeważnie stosuje się drugą metodę. Podbitkę z panelami ułożonymi prostopadle łatwiej się montuje. Dzięki tak zorientowanym panelom, łatwiej ukryć wszelkie krzywizny na elewacji, podczas gdy przy ułożeniu równoległym wady te są uwypuklone. Elementy mocuje się do konstrukcji dachu, np. krokwi, wiązarów dachowych, czy wystających gzymsów przy dachach płaskich oraz do murowanej ściany, za pomocą zaimpregnowanych i dobrze wysuszonych drewnianych łat o przekroju prostokątnym (najczęściej o wymiarach 6 x 4 lub 5 x 4 cm).

W domach ocieplonych metodą lekką mokrą, do montażu łat służą długie kołki rozporowe, które wprowadza się w warstwę nośną ściany na głębokość przynajmniej 5 cm. W przypadku grubej warstwy styropianu lub wełny mineralnej i bardzo szerokiego okapu, łaty montażowe można podwiesić do krokwi i, używając poprzeczek, połączyć je z łatami, zamontowanymi przy okapie. Wszelkie nierówności rusztu montażowego niweluje się podkładkami.

Profile z PVC. Drewniane łaty mocuje się co 15, 30 lub 50 cm (wg zaleceń producenta) i przytwierdza do nich listwy startowe (brzegowe). W te wsuwa się końce paneli i łączy ze sobą:

  • na zatrzask - w przypadku paneli komorowych;
  • za pomocą profili w kształcie litery H - w przypadku paneli pełnych; - przy użyciu profili w kształcie litery J lub F - przy zastosowaniu paneli sidingowych.

Listwy drewniane. Stelaż nośny w całości wykonuje się z drewnianych łat, do których przybija się lub przykręca pojedyncze listwy. Listwy łączy się ze sobą na pióro i wpust lub, gdy krawędzie są proste, dosuwa na styk. Ważne jednak, aby przy ścianie domu oraz przy krawędzi okapu pozostawić kilkumilimetrową szczelinę, która w końcowym etapie zostanie przysłonięta listwą wykończeniową (np. listwą ozdobną, ćwierćwałkiem). Każdą z desek podbitki mocuje się w dwóch miejscach – na początku i na końcu. Jeśli są długie, to odległość między gwoździami nie może być większa niż 80 cm.

Panele drewnopochodne. Przytwierdza się je do listew drewnianych co 1 m. Przycięte krawędzie dobrze jest bezpośrednio na budowie pomalować farbą akrylową, by w ten sposób przedłużyć żywotność podbitki.

Panele z blachy. Osadza się je na odpowiednio wyprofilowanych szynach montażowych z blachy powlekanej przymocowanych w odległości maksymalnie 1 m od siebie. Montaż podbitki z blachy najlepiej powierzyć firmie, która kryła dach i która dysponuje specjalistycznym sprzętem do cięcia arkuszy blachy.

Emilia Rosłaniec
fot. Plastivan