Biblioteka

Kryteria wyboru kąta nachylenia dachu

Dodano: poniedziałek, 18 października 2010 09:28

W zależności od kąta nachylenia dachu różne są wymogi dotyczące wyboru pokrycia dachowego.

Najczęściej w domach jednorodzinnych kąt nachylenia połaci dachu wynosi 30°-45°. To rozsądny wybór w polskich warunkach klimatycznych - woda deszczowa jest szybko odprowadzana i na dachu nie zalega gruba warstwa śniegu, a trzeba pamiętać, że może ona stanowić znaczne obciążenie dla konstrukcji, ponadto taki topniejący powoli śnieg jest bezlitosnym sprawdzianem szczelności dachu.

Generalnie im spadek dachu jest większy, tym nieco łagodniejsze są wymagania względem szczelności pokrycia. Jednak wykonywanie dachów o bardzo dużym, przekraczającym 60°, spadku nie jest uzasadnione, ponieważ:

  • pojawiają się problemy z mocowaniem elementów pokrycia, np. wszystkie dachówki trzeba dodatkowo mocować spinkami, podczas gdy przy mniejszych spadkach mocowanie nie jest potrzebne, ewentualnie wystarcza mocowanie co piątej lub co ósmej;
  • po zawietrznej stronie dachu powstaje znaczne podciśnienie (ssanie) i elementy pokrycia są bardziej narażone na zerwanie;
  • pokrycia z papy znacznie się nagrzewają a warstwa bitumiczna może spływać ku dołowi, ponadto papa nie jest zbyt estetyczna, a na dachu o dużym spadku zostaje wyeksponowana. Typowe kąty nachylenia dachu dla poszczególnych materiałów podano w tabeli.
Pokrycie Typowy kąt nachylenia dachu
papa układana jednowarstwowo 9°÷22°
papa układana dwuwarstwowo 3°÷17°
blacha płaska stalowa
ocynkowana lub powlekana
powyżej 12°
12°
blacha płaska cynkowa powyżej 20°
blacha płaska miedziana powyżej 6°
blachodachówka powyżej 12°
blacha falista powyżej 12°
dachówka karpiówka układana dwuwarstwowo 35°÷45°
dachówka zakładkowa 31°÷45°
faliste płyty bitumiczne 22°÷39°
gonty bitumiczne 11°÷45°
gonty drewniane (dwuwarstwowo 39°÷51°
łupek 31°÷45°
strzecha 45°÷64°

Oczywiście wiele materiałów pozwala na stosowanie w szerszym zakresie i przede wszystkim trzeba kierować się zaleceniami producenta. Są one podawane dla konkretnych warunków mających wpływ na szczelność dachu - np. wielkości zakładu pomiędzy arkuszami blachy czy stopnia szczelności podłoża.

Pokrycie może wymagać sztywnego podłoża w postaci deskowania (zwykle pokrywanego papą) lub też wystarczające jest tylko ołacenie i ułożenie folii wstępnego krycia (o niskiej paroprzepuszczalności) albo membrany (o wysokiej paroprzepuszczalności).

Oczywiście deskowanie można wykonać także wówczas, gdy nie jest konieczne, ale oznacza to wzrost kosztów (materiały i robocizna). O różnicy kosztów wynikających z odmiennych wymagań, co do podłoża trzeba pamiętać, porównując ceny różnych rodzajów pokryć.

Deskowania wymagają pokrycia z:

  • papy
  • gontów bitumicznych (papowych)
  • blach płaskich.

opr.: Jarosław Antkiewicz
zdjęcie wprowadzające: Röben