Akcesoria dachowe - dachówki specjalne, ławy i stopnie kominiarskie, śniegołapy

Dodano: poniedziałek, 10 kwietnia 2017 13:12

Na etapie wykonywania dachu większość inwestorów koncentruje się na wyborze pokrycia dachowego. To ono decyduje o szczelności, trwałości i wyglądzie zwieńczenia domu. Trzeba jednak pamiętać, że aby dach był kompletny, musi być wyposażony w akcesoria dachowe, takie jak dachówki specjalne, elementy wentylacyjne i odpowietrzające, ławy i stopnie kominiarskie, ewentualnie także śniegołapy i płotki przeciwśnieżne.

Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Nie tylko chroni budynek przed czynnikami atmosferycznymi, ale pełni także istotną funkcję architektoniczną. To także jedna z kluczowych pozycji w budżecie budowy. Na nic jednak zda się zakup nawet najlepszego pokrycia, jeżeli nie zostanie ono w prawidłowy sposób wykończone. A temu służą akcesoria dachowe.

DACHÓWKI SPECJALNE

Jednym z najchętniej wybieranych pokryć dachowych są dachówki. Oferta rynkowa w tym segmencie jest bardzo bogata - modele ceramiczne i betonowe dostępne są w szerokiej gamie wzorów i kolorów. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny produkt, powinniśmy sprawdzić, czy w ramach tego wzoru i koloru dostępne są dachówki specjalne. Nie powinno być problemu z doborem gąsiorów służących do wykończenia kalenicy, czyli miejsca styku dwóch połaci. Podobnie z dachówkami szczytowymi, które mocuje się na krawędzi dachu i przy ścianach szczytowych.

Trudniejsze może być natomiast dobranie dachówek antenowych. Umożliwiają one szczelne wyprowadzenie na zewnątrz przewodów, kabli i masztu antenowego. Nie wszyscy producenci oferują też przezroczyste dachówki świetlikowe, których zadaniem jest doświetlanie strychów. Niełatwo jest też kupić pasujące do pokrycia dachówki solarne, umożliwiające przeprowadzenie przewodów do kolektorów słonecznych. Na dachu montuje się również specjalne kominki odpowietrzające, dzięki którym wyrównuje się ciśnienie w instalacji kanalizacyjnej oraz usuwane są gazy kanałowe.

Dostępność tych elementów to jedna z barier, drugą jest wysoka cena. Częstą praktyką jest więc wykańczanie dachu obróbkami blacharskimi. Trzeba jednak pamiętać, że blacha nie najlepiej wygląda na dachu krytym eleganckimi dachówkami. Ponadto jest od nich mniej trwała, a dodatkowo wykonanie takich obróbek zajmuje sporo czasu.

Wybrane modele dachówek specjalnych: gąsior, dachówka antenowa, dachówka świetlikowa, dachówka solarna.

Wybrane modele dachówek specjalnych: gąsior (a) fot. RÖBEN), dachówka antenowa (b) fot. RÖBEN), dachówka świetlikowa (c) fot.  MONIER BRAAS), dachówka solarna (d) fot. RÖBEN).

ELEMENTY WENTYLACYJNE

Aby pod połacią dachu nie gromadziła się wilgoć, podczas wykonywania zwieńczenia domu tworzy się szczeliny wentylacyjne – od okapu do kalenicy. Taki system nie zawsze jednak działa poprawnie. Tam gdzie na dachu znajdują się kominy lub okna dachowe, ruch powietrza pod połacią jest zaburzony. Aby wspomóc system wentylacji pod pokryciem, stosuje się dachówki wentylacyjne. Tworzą one dodatkowe wloty lub wyloty powietrza, tak by jego ruch był możliwy. Wyposażone są w siatkę zapobiegającą dostawaniu się pod pokrycie ptaków i owadów.

Innym elementem wykończeniowym z tej grupy są kominki wentylacyjne, wykorzystywane do zakończenia instalacji wentylacyjnej, np. łazienki i kuchni.

Elementy wentylacyjne stosowane na dachach.

Elementy wentylacyjne stosowane na dachach. (fot. Stema)

ŁAWY I STOPNIE KOMINIARSKIE

Kolejną grupę akcesoriów stanowią elementy umożliwiające poruszanie się po dachu. Oczywiście nie chodzi się po nim dla kaprysu, ale z konieczności. Np. wtedy, gdy niezbędne jest dokonanie jakiejś naprawy pokrycia lub przeprowadzenie przeglądu kominiarskiego. Jeżeli dach nie byłby wyposażony w ławy lub stopnie kominiarskie, chodzenie po nim wiązałoby się z dużym ryzykiem, a ponadto mogłoby się skończyć uszkodzeniem pokrycia.

Elementy te są potrzebne szczególnie w domach, w których obok komina nie zaplanowano wyłazu dachowego. Ławy i stopnie kominiarskie przytwierdza się różnie - w zależności od rodzaju pokrycia. Jeżeli dach jest kryty dachówkami, stosuje się specjalne modele z odpowiednimi uchwytami. W przypadku pokryć z blachy, elementy komunikacji dachowej mocuje się do więźby dachowej bądź do deskowania - o ile ma odpowiednią wytrzymałość.

Ławy kominiarskie

Ławy kominiarskie (fot. Ekochron)

Stopnie kominiarskie

Ławy i stopnie kominiarskie montuje się po to, aby umożliwić poruszanie się po dachu, nie uszkadzając przy tym pokrycia. (fot. Wienerberger)

ŚNIEGOŁAPY I PŁOTKI PRZECIWŚNIEŻNE

O tym, jak niebezpieczny może być topniejący i gwałtownie zsuwający się z dachu śnieg, nie trzeba nikogo przekonywać. Stanowi on zagrożenie nie tylko dla znajdujących się w pobliżu ludzi, ale również dla orynnowania, które pod naporem może się nawet zerwać.

Zapobiegają temu akcesoria przeciwśnieżne: śniegołapy i płotki. Zadaniem tych pierwszych jest rozdzielenie mas śniegu na mniejsze części. Płotki przeciwśnieżne służą natomiast do zatrzymania białego puchu na dachu. Nie mogą one zastępować elementów komunikacji dachowej, ponieważ nie są dostosowane to tak dużych obciążeń. Ze względu na ograniczoną wytrzymałość, na połaciach o nachyleniu większym niż 40° i długości krokwi powyżej 6 m instaluje się przynajmniej dwa rzędy takich elementów.

Bariery przeciwśnieżne montuje się w analogiczny sposób jak ławy i stopnie kominiarskie.

Rolą płotka przeciwśnieżnego jest zatrzymywanie śniegu na dachu. (fot. Ekochron)

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Creaton Polska