Systemy przeciwoblodzeniowe rynien

Dodano: środa, 07 października 2015 09:13

Aby system orynnowania działał sprawnie także zimą, warto rozważyć zakup systemu przeciwoblodzeniowego. W ten sposób można zminimalizować ryzyko uszkodzenia rynien pod wpływem ciężaru śniegu i lodu.

Rodzaj przewodów

Kluczowym elementem takiej instalacji są przewody, które emitując ciepło roztapiają znajdujący się wokół śnieg i lód, zapewniając drożność systemu rynnowego.

Układa się je we wszystkich miejscach zagrożonych zamarznięciem - w rynnach, rurach spustowych, ewentualnie w strefie okapu. Przewody, których zewnętrzna powłoka jest odporna na promieniowanie UV, mogą być:

  • zwykłe (stałooporowe) - po uruchomieniu grzeją ze stałą mocą;
  • samoregulujące - same dostosowują moc grzania do temperatury otoczenia, a moc może być odmienna na różnych odcinkach tego samego przewodu.

System z przewodami samoregulującymi jest droższy, ale poniesione koszty zwrócą się w trakcie eksploatacji. Przewody samoregulujące pobierają bowiem mniej lub więcej energii, zależnie od temperatury.

Teoretycznie ogrzewanie można włączać samemu, ale najlepiej gdy działa ono automatycznie, ponieważ uruchomienie może być potrzebne w czasie naszej nieobecności w domu lub w środku nocy. Aby system był skuteczny, powinien być wyposażony w czujniki wilgotności i temperatury działające łącznie.

Moc systemu i przewodów

Skuteczność instalacji przeciwoblodzeniowej w dużym stopniu zależy od jej mocy. Systemy mają zazwyczaj moc w przedziale 900-2500 W. Przy zakupie trzeba też zwrócić uwagę na moc grzewczą 1 m przewodu grzewczego. Najlepiej, gdy wynosi ona 30-50 W/m.

Okres gwarancji

Podobnie jak w przypadku rynien, i przy wyborze systemu przeciwoblodzeniowego warto wybrać produkt z jak najdłuższym okresem gwarancji. Oferta jest bardzo zróżnicowana - niektóre objęte są zaledwie 2–letnią gwarancją, inne - 10, a nawet 20-letnią.

Norbert Skupiński
fot. Danfoss