Wymiana orynnowania - uwaga na błędy

Dodano: środa, 10 grudnia 2014 14:34

Remont pokrycia dachowego jest dobrą okazją do wymiany uszkodzonego lub niepasującego do nowego dachu orynnowania. Jakich błędów należy unikać podczas wymiany orynnowania?

Brak spadku rynien

Aby zapewnić prawidłowy odpływ wody z dachu, rynny należy ułożyć ze spadkiem. Powinien być on zwrócony do odpływu i wynosić ok. 0,5%.

Złe umieszczenie rynien

Poza krawędź połaci dachowej powinna wystawać przynajmniej połowa szerokości rynien. Poza tym ich brzeg przy ścianie należy umieścić ok. 1,5 cm wyżej od krawędzi zewnętrznej. Dzięki temu elewacja nie będzie zalewana przy przelewaniu się wody opadowej.

Niewłaściwe rozmieszczenie uchwytów do rynien

Zbyt rzadkie rozmieszczenie uchwytów rynnowych może skutkować odkształceniem się rynien

Zbyt rzadkie rozmieszczenie uchwytów rynnowych może skutkować odkształceniem się rynien (fot. Rheinzink)

Uchwyty do rynien powinny być rozmieszczone maksymalnie co 50-60 cm - w przypadku rynien stalowych, i co 40 cm, jeśli podtrzymywane są elementy z PVC. Dodatkowo uchwyty należy zamocować w pobliżu każdego wpustu do rury spustowej, a także na obydwu końcach. Nieprawidłowo rozmieszczone uchwyty mogą skutkować odkształceniem się rynien, a nawet ich oderwaniem.

Brak dylatacji długich rynien

Długie, ponad 20-metrowe rynny, należy podzielić na mniejsze odcinki za pomocą specjalnych złączek dylatacyjnych. Niweluje to ich kurczenie się i wydłużanie pod wpływem zmian temperatury.

Montowanie rynien zimą

Orynnowanie można montować w temperaturze powyżej 5°C. Niższa temperatura utrudnia zarówno lutowanie, jak i klejenie, a dodatkowo wpływa na zwiększenie kruchości elementów z PVC.

Nieprawidłowe rozmieszczenie rur spustowych

Elementy te należy umieścić w każdym narożu budynku i pod każdym koszem dachowym. Zalecane odstępy między rurami spustowymi wynoszą 12-20 m.

Norbert Skupiński