Przewodnik dla rozpoczynających budowę domu. Zwieńczenie budynku

Dodano: czwartek, 30 marca 2017 11:35

Dach to istotny element architektoniczno-dekoracyjny budynku. Powinien być więc nie tylko solidny, ale i dobrze wpasowany w bryłę domu. Kwestia jego kształtu i rodzaju pokrycia rozstrzygana jest na etapie projektu. Pole manewru mogą ograniczać zapisy planu zagospodarowania przestrzennego - zdarza się, że określa on zarówno kształt, jak i kolor dachu.

Kształt dachu

Budynki o nowoczesnej, prostej bryle mają zazwyczaj dach płaski - podobnie jak domy charakterystyczne dla architektury modernistycznej z lat 70. Rozwiązanie takie daje możliwość swobodnego projektowania kształtu budynku. Na płaskiej powierzchni można urządzić np. taras. Przy wykonywaniu konstrukcji trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na montaż izolacji, zadbać o skuteczny system odprowadzania wody, a podczas eksploatacji - pamiętać o regularnym usuwaniu śniegu. Większość współczesnych domów ma dach stromy. Dzięki swojemu nachyleniu, znacznie lepiej radzi on sobie z zalegającym śniegiem i wodą opadową. Pamiętajmy, że im prostszy jego kształt, tym lepiej. Polecanym rozwiązaniem jest dach dwuspadowy. Załamania połaci i kosze zatrzymują natomiast wodę deszczową i śnieg. Ponadto przy pracach dekarskich zachodzi większe ryzyko popełnienia błędów.

Izolacja dachu

Dach jest elementem budynku najmocniej narażonym na działanie czynników atmosferycznych, dlatego wymaga odpowiedniej izolacji. Podczas prac dekarskich należy
zwrócić szczególną uwagę na ułożenie warstw izolacyjnych we właściwej kolejności, szczelne zamocowanie paroizolacji, wykonanie ocieplenia odpowiedniej grubości i staranne zamocowanie pokrycia dachowego.

Pokrycie dachowe

Do najpopularniejszych materiałów pokryciowych należą: dachówki, blachodachówki, blachy i gonty. Najbardziej tradycyjne są dachówki ceramiczne, produkowane
z gliny i mączki ceglanej lub kwarcu - bardzo trwałe, ale ciężkie (nawet 80 kg/m2) i dość drogie. Dzięki niewielkim rozmiarom, można nimi kryć więźby o skomplikowanym kształcie. Podobne do nich dachówki cementowe powstają z barwionego betonu. Są trwałe, a ponadto większe, lżejsze i tańsze od ceramicznych. Bardzo popularnym pokryciem jest blachodachówka. Choć przypomina dachówkę, są to odpowiednio wyprofilowane arkusze blachy z rdzeniem stalowym lub aluminiowym, powleczone warstwą ochronną z poliestru czy akrylu.

Wybierając blachodachówkę warto zwrócić szczególną uwagę na warunki gwarancji, udzielanej przez producentów, a w szczególności na tzw. gwarancję estetyczną - dotyczącą trwałości powłoki ochronnej. Zwykle jest ona krótsza niż gwarancja techniczna - odnosząca się do odporności pokrycia na korozję (powstawanie perforacji). Sprawdźmy też, czy warunki gwarancji nie zawierają trudnych do spełnienia wymogów, jak np. malowanie blachodachówki na krawędziach ciętych czy coroczne przeglądy.

Do łask wraca też blacha płaska, np. w postaci długowiecznych arkuszy z miedzi bądź stopu tytanowo-cynkowego. Pokrycia z blachy są lekkie i łatwo się je układa, ale słabiej izolują akustycznie. Niedrogie, lekkie, łatwe w obróbce i proste w montażu gonty bitumiczne produkuje się z włókna szklanego lub poliestru, powlekanego obustronnie masą asfaltową. Od góry wykańczane są one różnego typu posypkami. Spodnia płaszczyzna jest samoprzylepna.

Przy wyborze rodzaju pokrycia, architekt bierze pod uwagę m.in. konstrukcję więźby - im mniej wytrzymała, tym pokrycie musi być lżejsze. Przykładowo 1 m² blachy dachowej waży 2-15 kg, gontów bitumicznych 5-13 kg, dachówki cementowej 40-60, a dachówki ceramicznej nawet 45-90 kg. Istotny jest też kąt nachylenia i kształt dachu - im mniej stromy, tym bardziej szczelnym materiałem musi być pokryty. Producenci pokryć informują o dopuszczalnym kącie nachylenia połaci. Np. dla gontów bitumicznych i blachy wynosi on 10-900, zaś dla dachówki - 18-750.

Ważne kryterium stanowi również mikroklimat wokół domu. Dach budynku położonego nad morzem będzie bardziej narażony na korozję - tylko niektórzy producenci blach dachowych dopuszczają ich zastosowanie w takim miejscu. W zacienionym, lesistym miejscu, na dachówkach może pojawić się mech i porosty, w związku z tym lepiej zastąpić je innym materiałem. Dachówkę i blachodachówkę układa się na ruszcie z łat i kontrłat. Pod blachę płaską i gonty bitumiczne potrzebne jest sztywne poszycie z nabijanych na krokwie desek lub płyt drewnopochodnych.

opr.: Małgorzata Kolmus
zdjęcie: Ruukki