Podbitka dachowa - oświetlenie i wentylacja

Podbitka dachowa stanowi element, którego walory estetyczne warto wykorzystać, montując w niej oprawy oświetleniowe. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są wpuszczane w nią płaskie oprawy żarówek halogenowych lub diod LED.

Podbitka dachowa - oświetlenie i wentylacja

Uwaga! Taką instalację powinien wykonać elektryk z uprawnieniami.

Zasady projektowania i wykonania oświetlenia w podbitce są takie, jak w przypadku wszystkich instalacji elektrycznych na zewnątrz domu. Woda i zmiany temperatury zwiększają ryzyko awarii (w porównaniu z instalacją wewnętrzną), dlatego należy trzymać się kilku podstawowych zasad:

  • oprawy oświetleniowe muszą być odporne na działanie wody, mieć klasę odporności co najmniej IP44 i być przeznaczone do montażu na zewnątrz;
  • oprawy powinny być dobrane do materiału, z jakiego jest zrobiona podbitka, tak aby bezpiecznie odprowadzać powstające ciepło i nie dopuścić np. do nadtapiania paneli podbitkowych;
  • przewody nie mogą stykać się bezpośrednio z elementami drewnianymi;
  • najlepiej, jeśli oprawy będą zasilane niskim, bezpiecznym napięciem (transformator ma zapewniać pewne oddzielenie uzwojenia pierwotnego i wtórnego; najkorzystniej umieścić go wewnątrz domu, gdzie nie będzie narażony na negatywne czynniki zewnętrzne).

Uwaga! Jeśli zasilanie napięciem sieciowym (230 V) jest konieczne, obwód oświetlenia zewnętrznego trzeba zabezpieczyć odrębnym wyłącznikiem różnicowoprądowym o prądzie zadziałania do 30 mA, oraz oczywiście wyłącznikiem nadmiarowoprądowym.

Podbitka dachowa - wentylacja

Podbitka jest elementem ochronnym dachu, nie może więc mu szkodzić i blokować przepływu powietrza niezbędnego do jego wentylacji. W innym przypadku, doprowadziłoby to do zawilgocenia ocieplenia dachu i zwiększonych strat ciepła. Z kolei zawilgocenie ocieplenia zagroziłoby wkrótce także konstrukcji dachowej. Żeby zagwarantować właściwą wentylację dachu, w podbitce pozostawia się szczeliny albo montuje w niej odpowiednią liczbę specjalnych paneli wentylacyjnych lub kratek.

Powierzchnia otworów wlotowych zależy od konstrukcji dachu, jego kąta nachylenia i powierzchni. Najczęściej jest to 1/400-1/600 wentylowanej powierzchni dachu. Szczeliny o takiej powierzchni powinny znajdować się również w szczycie dachu. Łącznie całkowity przekrój otworów wentylacyjnych podbitki i dachu to 1/200-1/300 jego powierzchni. Przy podbitce drewnianej ułożonej z desek, łączonych na pióro i wpust bądź na zakład, wentylację uzyskuje się na ogół przez wykonanie otworów w połączeniach desek lub przez pozostawienie szczeliny. W przypadku desek ułożonych na styk, do wentylacji dochodzi naturalnie.

Uwaga! Wykonane samodzielne otwory należy przykryć siatką, tak aby uniemożliwić przedostawanie się owadów pod podbitkę.

Emilia Rosłaniec
fot. Royal Europa

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT